“Met stikstof uit de lucht meer melk van een hectare.”
De toepassing van biostimulant VIXERAN®/NUVENIO®/NUTRIBIO N® heeft op grasland een positief effect op de kVEM en dus de melkopbrengst per hectare. Deze biostimulant kan ook gebruikt worden om de effecten van een lagere stikstofgift te compenseren. Deze veelzijdige werking maakt de biostimulant tot een waardevol hulpmiddel bij het graslandbeheer.
“Het mooie van VIXERAN®/NUVENIO®/NUTRIBIO N® is dat het niet alleen de hoeveelheid maar ook de kwaliteit van het gras verbetert.” Aan het woord is Mario Lagrou, teeltadviseur biostimulanten bij Syngenta. “In proeven zien wij dat zowel het versgewicht als het drogestofgehalte en de hoeveelheid ruw eiwit toenemen. Dat resulteert in een hogere VEM-waarde en dus meer melk per hectare.”
In VIXERAN®/NUVENIO®/NUTRIBIO N® zit de bacterie Azotobacter salinestris CECT 9690; die kan met behulp van het enzym nitrogenase stikstof uit de lucht (N2) omzetten in ammonium (NH4+); dat is de vorm die de plant direct kan gebruiken voor de vorming van aminozuren. En dat zijn weer de bouwstenen voor eiwitten. De bacteriën in deze biostimulant zijn zowel actief in de bovengrondse groene delen als in en rond de wortels. Omdat geen omzetting meer nodig is van nitraat naar ammonium houdt de plant ook meer energie over voor groei.
Meer stikstofruimte
Met VIXERAN®/NUVENIO®/NUTRIBIO N® krijgt de veehouder meer stikstofruimte en dat is ook meteen het grootste voordeel van de biostimulant. “VIXERAN®/NUVENIO®/NUTRIBIO N® kan in grasland een meeropbrengst realiseren die overeenkomst met die van 40 tot 50 kilo stikstofkunstmest, aldus Lagrou. “Dat hebben we kunnen vaststellen in proeven met verschillende stikstoftrappen. Veel veehouders zitten met hun stikstofgift al aan hun wettelijke maximum vanwege de grondsoort of gebiedseisen. De stikstof die VIXERAN®/NUVENIO®/NUTRIBIO N® toevoegt is dan, bij wijze van spreken, een gratis extraatje. Maar je kunt VIXERAN®/NUVENIO®/NUTRIBIO N® ook gebruiken om een lagere stikstofgift te compenseren.”
Minder last van stress
De bacteriën in VIXERAN®/NUVENIO®/NUTRIBIO N® werken vraaggestuurd; ze komen in actie wanneer de plant een tekort aan stikstof signaleert. In periodes van droogte biedt dat een extra voordeel. Lagrou: “Bij droogte is er te weinig aanvoer van stikstof via het bodemvocht. Water is immers essentieel om de voedingsstoffen in de kunstmestkorrels op te lossen en naar de wortels te transporteren. In zo’n situatie zullen de bacteriën in VIXERAN® bijspringen en kan de plant alsnog beschikken over meer stikstof. Behalve de stikstofwerking heeft VIXERAN® ook een gunstige invloed op de hormoonhuishouding in de plant. Door een grotere aanmaak van auxines wordt namelijk de wortelgroei gestimuleerd. Beide effecten (meer stikstof en meer wortels) maken de plant weerbaarder in periodes met abiotische stress.” (*) Daarnaast leidt toepassing van VIXERAN® ook tot een hogere beschikbaarheid van kalium (K), ijzer (Fe) en silicium (Si).
Goede vestiging belangrijk
De bandbreedte waarbinnen de stikstofbacteriën van VIXERAN®/NUVENIO®/NUTRIBIO N® actief zijn is vrij groot maar voor een optimale werking is een dagtemperatuur van minimaal 10-12° bij toepassing aan te bevelen, aldus Lagrou. “Wij adviseren om de VIXERAN® toe te passen vlak voor een groeizame periode. Dan krijg je de beste vestiging van de bacteriën. VIXERAN® pas je het beste toe in het begin van de groeiperiode van elke snede. En hoe vroeger je dat doet, hoe langer de bacteriën elke dag een beetje stikstof kunnen aanleveren en hoe meer de plant er aan heeft.”
Toepassen via een drijfmestgift wil Lagrou liever niet adviseren. “Het zou misschien wel praktisch zijn maar we weten er nog te weinig van. Bij de eerste gift, meestal in februari, is het gewoon nog te koud. Maar ook de kwaliteit van de drijfmest heeft invloed op het effect. We doen daar nog onderzoek naar.” Toedienen met een veldspuit in minimaal 200 l/ha is de beste methode. Combineren met bijvoorbeeld een herbicidebespuiting is mogelijk, net als combineren met vloeibare meststoffen zoals NTS of Urean. Wanneer de omstandigheden minder gunstig worden, bijvoorbeeld door een te lage temperatuur, blijven de bacteriën gewoon aanwezig in de bodem maar in een rusttoestand. Ze worden weer actief zodra de omstandigheden geschikt zijn. “En dankzij die eigenschap biedt VIXERAN® een betrouwbare ondersteuning tijdens het groeiseizoen”, besluit Lagrou.
(*) abiotische stress wordt veroorzaakt door omstandigheden rond de plant, bijvoorbeeld hitte, droogte of voedseltekort. Biotische stress wordt veroorzaakt door oorzaken binnen de plant, bijvoorbeeld ziekten door schimmels of aantastingen door insecten.