Akkerbouwzaden

Waarom flint-dent rassen kiezen voor snijmaïs ?

Mais
Flint/dent types hebben nog altijd onmiskenbare voordelen op vlak van jeugdgroei, totale voederwaarde, en (kolf)afrijping. In de meeste gevallen hebben ze een aantoonbaar betere plantverteerbaarheid en een hoger zetmeelgehalte dan dentrassen (bij een “normaal” DS-gehalte van 35-38 % DS)

Wat is het voordeel van flint/dent rassen voor boer en koe? 

In Benelux worden zowel flint/dent rassen (= hybriden ontstaan uit kruisingen tussen flint- en dentlijnen) als dentrassen aangeboden. Voor ccm wordt vaak gekozen voor dentrassen. De overgrote meerderheid van de aangeboden rassen voor silomaïs is evenwel van het flint/dent type. Waarom eigenlijk ?

Voordelen flint/dent types

Ontdek waarom flint/dent snijmaïsrassen de voorkeur hebben voor melkveehouders.  Kies voor POWERCELL™ flinkt/dent rassen en verhoog je melkproductie: Betere jeugdgroei, hogere voederwaarde en snellere afrijping.

Flint/dent types hebben nog altijd onmiskenbare voordelen op vlak van jeugdgroei, totale voederwaarde, en (kolf)afrijping. In de meeste gevallen hebben ze een aantoonbaar betere plantverteerbaarheid en een hoger zetmeelgehalte dan dentrassen (bij een “normaal” DS-gehalte van 35-38 % DS).

Dent types zijn vaak later rijp, vooral in de kolf. Het eventuele voordeel van een betere 
zetmeelverteerbaarheid (1-2 %) van veel dentrassen wordt dan ook teniet gedaan door het lagere zetmeelgehalte.

Voordeel voor melkproductie

Daarom zijn al onze POWERCELL™rassen dan ook flint/dent types. Op die manier kiezen we voor zekerheid in voederwaarde en bijhorende melkproductieresultaten. Meerjarige Syngenta proeven laten een verschil zien van meer dan 25 gram zetmeel en 30 VEM/kg DS ten voordele van 
POWERCELL™ tegenover dent types.

In 2024 hadden dent types het nog moeilijker om een degelijk zetmeel- en voederwaardeniveau te bereiken. Met negatieve gevolgen voor VEM en zetmeelgehaltes, inkuilen, conservering en uiteindelijk melkproductie. Bekijken we de rassenproeven van 2024 in detail op rastype-niveau, dan is het duidelijk waarom melkveehouders zouden moeten kiezen voor flint/dent maïsrassen.  

Syngenta rassenproeven 2024 middenvroeg 

Vergelijking voederkwaliteit drie POWERCELL™ flint/dent rassen versus dent (zes rassen)

 flint/dent (gemiddelde SY DAKINI, 
SY NOMAD en SY REMUS)
dent (gemiddelde 6 dentrassen)
DS gehalte34,6 %33 %
zetmeelgehalte376 gram340 gram
verteerbaarheid72,2 %68,3 %
VEM rel.102,398,2

In 2024 gaven POWERCELL™ rassen 36 gram zetmeel en 37 VEM/kg DS meeer dan dent rassen